.

Uluslararası Yük Taşımacılığında Hangi Trenler Kullanılmaktadır


Uluslararası Yük Taşımacılığında Hangi Trenler Kullanılmaktadır

Uluslararası trenle yük taşımacılığı yapılırken yapılan birçok projenin önemi belirtilmiş ve buna göre bir çizim ve tren yolu belirlenmiştir. Adını İskandinav bölgesinde yaşayan ve Baltık Denizi’nde seyahat eden Viking’lerden alan “Viking Treni”, Baltık Denizi ile Karadeniz arasında Klaipeda, Odessa ve İliçevski deniz limanlarını demiryolu ile birleştiren bir kombine taşımacılık projesidir.

Tren taşımacılığı,Litvanya, Belarus ve Ukrayna projeye iştirak eden ülkeler olup, tren Litvanya Demiryolları Ukrayna Ulusallaştırılmış Taşımacılık Şti ve Belirtertrans tarafından işletilmektedir.Viking Treni ile 20 ve 40 ayaklık konteynırların, soğutmalı konteynırların, demiryolu vagonlarının, römorkların, kamyonların ve yarı römorkların taşıması gerçekleştirilebilmektedir.Ukrayna’nın Odessa yakınlarındaki İliçevski limanının Litvanya’nın Baltık Denizi’ndeki Klaipeda limanına bağlantısını sağlayan trene Eylül 2002 tarihinde “Viking Treni” adı verilmiştir. İlk seferi Şubat 2003’te gerçekleştirilmiştir.

Başlangıçta haftada bir gün olarak işletilen trene talep fazlalığından dolayı üç ilave sefer daha eklenmiştir.Tcdd olarak taşıma süreleri belli günlere bölünerek düzenlenmiştir. Taşıma süresi 12 gün olarak planlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Trenle Yük Taşımacılığı başlıklı makalemizde taşımacılık, tren ve Tren Taşımacılığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Uluslararası Yük Taşımacılığında Hangi Trenler Kullanılmaktadır ile Benzer Yazılar:

21 Şubat 2012 Saat : 9:57

Uluslararası Yük Taşımacılığında Hangi Trenler Kullanılmaktadır Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz